Terapie indywidualne Łódź
Szukasz terapii indywidualnej w Łodzi?
Terapie indywidualne koncentrują się na indywidualnych potrzebach, trudnościach i celach rozwojowych osoby dorosłej. Podczas sesji zapewniamy bezpieczne i poufne środowisko, w którym osoba może swobodnie wyrażać swoje emocje, myśli i trudności.
Terapia indywidualna to pomoc w przezwyciężeniu konkretnego problemu człowieka. Przykładowe problemy: nieśmiałość, częsta wybuchowość, brak porozumienia ze znajomymi lub współpracownikami, niezdolność do podjęcia życiowych decyzji, stawianie adekwatnych granic otoczeniu. Mogą być to też zupełnie inne trudności. Praca terapeutyczna dotyczy wybranego obszaru. Pedagog lub psycholog uwzględnia cechy osobowości człowieka i w miarę możliwości dąży do uwzględnienia zmian przeciwdziałających dyfsunkcji w obszarze, którego dotyczy praca terapeutyczna. Prowadzący terapię ustala z klientem (tak najczęściej nazywa się osobę korzystającą z terapii) sposoby zmiany dotychczasowych nawyków w myśleniu lub zachowaniu odnoszącym się do zgłoszonego problemu.
Terapia trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu wizyt, odbywających się co 1-3 tygodnie.
Czym różni się terapia od psychoedukacji?
Psychoedukacja odnosi się do podnoszenia wiedzy i umiejętności klienta, a terapia dodatkowo zajmuje się uświadomieniem mechanizmów z przeszłości, które spowodowały dysfunkcję w określonym obszarze myślenia lub działania człowieka.
Czym różni się terapia od psychoterapii?
O ile terapia dotyczy ludzi zdrowych psychicznie, to osoby doświadczające chorób o charakterze psychoz, głębokich zaburzeń lękowo-depresyjnych, choroby afektywnej dwubiegunowej albo poważnych zaburzeń osobowości powinny zostać objęte psychoterapią jako działaniem leczniczym. Dlatego w psychoterapii częściej mówi się o pacjentach niż klientach. Czas trwania procesu pomocowego jest dłuższy (zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu wizyt), a prowadzenie psychoterapii wymaga ukończenia przez absolwentów studiów wyższych na kierunkach medycznych bądź nauk społecznych specjalnego 4-letniego szkolenia uprawniającego do wykonywania zawodu psychoterapeuty. Psychoterapia zajmuje się pracą nie tylko z trudnościami i objawami jednego rodzaju, ale jest wieloaspektowa. Bada złożone źródła problemów psychicznych pacjenta i w toku procesu zdecydowanie głębiej dotyka aspektów wynikających z zaburzeń osobowości.
Osoby korzystające z psychoterapii najczęściej powinny korzystać również z pomocy u lekarza psychiatry (na pewno na etapie diagnozy, a czasem też w trakcie całego procesu leczenia). Pedagodzy lub psycholodzy prowadzący psychoedukację bądź terapię niekiedy także motywują klientów do konsultacji psychiatrycznej – jeśli klient wymaga doraźnej pomocy tego rodzaju lub chcą wykluczyć chorobę, która wymagałaby bardziej złożonego procesu wsparcia – czyli psychoterapii
Poznaj nas
Nasz zespół
Łukasz Bohdanowicz
psycholog
Katarzyna Rosiak
pedagog, logopeda, specjalista terapii pedagogicznej
Rafał Osiński
pedagog, specjalista poradnictwa psychospołecznego i rodzinnego
Poradnik
Skontaktuj się
ze specjalistami
Zapraszamy do korzystania z pomocy osoby znajdujące się w trudnej sytuacji konfliktowej (problemy osobiste, małżeńskie, wychowawcze i inne rodzinne, zawodowe, edukacyjne). Prowadzimy również porady psychoedukacje, szkolenia i terapie.